Island v zimě na 2 týdny?


Hledáš tipy na skvělá místa? Praktické rady jak si Island užít? Kolik tam stojí 15 nocí s autem? A jak místním dárkem otestovat své vztahy? Pak jsi tu správně =)


Kontext

Kdy? Jak? A hrubá představa o naší dovolené.

Na Island jsme zavítali koncem března 2023. Cílem bylo objet celý ostrov dokola a prozkoumat přitom co nejvíce tamních krás. Nepotrpíme si příliš na architekturu a obdivování kostelů, my raději výšlap na sopku. Vše jsme si zařizovali sami, žádné cestovky. V plánu jsme měli především spaní ve stanu a jednou za čas zastavit v ubytku na vyprání a trochu tepla. Nakonec jsme neplatili za žádné ubytko a stan stavěli jen výjimečně. Jakto?


Praktické rady

Postřehy a poučení z našich cest.

Není tam v zimě jen tma? V žádném případě.

  • Krásný pohled na západ slunce se nabízel kolem 20:20 místního času a slunce vycházelo mezi 8-9h.

Kolik stojí potraviny? Vynásobte 2-4x české ceny.

  • Mléko, nápoje a třeba čokoláda byla přibližně 2x dražší. Například takové maso, sýry a zelenina byla opravdu drahá. Malé balení cherry rajčátek za 120,- Kč a 1 kg kuřecích prsou za 500,- Kč. Byli jsme rádi, že jsme měli mnoho proteinových tyčinek a dvojité porce sušených jídel Travellunch.

Jak se na Islandu spí ve stanu? Špatně, velmi špatně.

  • Obrovský vítr a zmrzlá zem je kombinace k nezaplacení. Kolíky nezatlučete a stan vám zůstane na místě jen když ho zatížíte uvnitř kameny. Nárazový vítr se postará o krásnou zvukovou kulisu mezitím co budete přemýšlet nad otázkou „O kolik silnější vítr ještě můj stan vydrží, než se roztrhá?“.

Jak si poradit místo stanu? Auto je záchrana (pokud jste 2 :).

  • Nejprve jsem se tomu bránil. Přece nebudu mít celou noc skrčené nohy. Nakonec se mi spalo lépe než ve stanu. A kde že? Na předních sedačkách Dacia Duster, které jdou skvěle sklopit a při svých 183 cm jsem měl ještě rezervu. Kdo je ochotný připlatit a obětovat místo v kufru, může si vybrat jednu z mnoha firem na půjčení Campervan.

Nejzbytečnější věc v kufru? Sandále

  • Kvůli brodění a horkým pramenům. Ve skutečnosti jsem ani jednou nebrodil a po horkých pramenech se oblékal rychlostí blesku.

Co mi chybělo nejvíce? Teplejší bunda

  • Plánoval jsem si jak bude kolem 0°C a v hlavě držel myšlenku „hlavně nepromoknout“. Tak jsem si vzal lehčí, zcela nepromokavou, bundu na kterou neustále sněžilo.

Je skutečně potřeba kontrolovat stav silnic v appce? Raději ano.

  • Na vlastní kůži jsme zjistili, že je lepší aplikaci na začátku dne otevřít. Jinak můžete klidně narazit na silničáře, kteří vás otočí zpět a na opětovné otevření silnice můžete čekat i desítky hodin. Jindy jsou zase některé cesty neprůjezdné celou zimu a ne vždy je informace v mapách Google aktuální.

Jak je to s počasím? Vítr, zima, vítr.

  • Na Islandu je velmi větrno. Nefouká stále, ale když už fouká (asi 50 % času), tak pořádně. Počasí je poměrně různorodé a dokáže se jako lusknutím prstu změnit. Krásným slunečným momentům s teplotou nad 8 °C oponuje vstávání do -15 °C a ledový vítr. Kolem Reykjaviku je nejtepleji. Nejchladnější počasí je na severu.

Potřebuji auto s 4×4? Vyplatí se to.

  • Golden circle je bez problémů přístupný i bez 4×4, ale na celo-okružní jízdu rozhodně doporučuji 4×4. Během dovolené jsme potkali 3 zapadlá auta v příkopě a jen 1 x se povedlo auto vyprostit. My půjčovali přes carsiceland.com a při problému nám v neděli dopoledne bezplatně dovezli nové auto.

Jak je to s dostupností kempů v zimě?

  • Spousta kempů je otevřených celoročně a při uskromnění není problém nějaký v dostupné vzdálenosti najít. Samo-ubytovací kempy jsou typicky v parka.is a mnoho dalších lze najít snadno přes Google mapy. Pro ověření otevírací doby se nám osvědčilo zavolat nebo omrknout nedávné recenze.

Poslední tipy

  • Omrkněte místní exkurze – viz například Ledovec Vatnajökull.
  • Papuchalky v březnu nehledejte.
  • Držák na telefon do auta se může hodit.
  • Hotovost je potřebné na sprchu v kempu a samoobslužná místa.
  • Mobilní data jsou bez poplatků navíc a el. zásuvky jsou stejné jako u nás.
  • Místní skyr je úžasný.
  • Většina horkých pramenů je placená. Zdarma je např Fosslaug Hot Spring.

Itinerář a mapka

Detailní plán se nevyplatí, počasí si dělá co chce

Měli jsme hrubý plán na první 3 dny a zbytek už byl podle aktuální situace a nálady. Například 6. den jsme měli odříznutou cestu na všechny strany a museli jsme počkat v kempu o den déle. Itinerář níže je především pro inspiraci a představu kolik toho lze zhruba stihnout. Raději jsme si krásná místa užili o trochu déle, než abychom závodili s časem a stihli udělat vždy jen fotku.

Itinerář

1 – Öxarárfoss, Þingvellir National Park

2 – Skjól Camping, Geysir, Gullfoss, The Commonwealth farm, Gaukshöfði

3 – Hrunalaug Hot Spring, Seljalandsfoss, Skógafoss, Kirkjubæjarklaustur

4 – Solheimasandur Plane Wreck, Sólheimajökull glacier, Dyrhólaey, Kirkjufjara Beach

5 – Dverghamrar, Fjaðrárgljúfur Canyon

6 – Svartifoss

7 – Svinafellsjokull, Diamond Beach, Jökulsárlón, Stokksnes

8 – Hengifoss, Stuðlagil Canyon Viewpoint

9 – Leirhnjúkur, Krafla, Hverir, Grjótagjá, Mývatn

10 – Goðafoss Waterfall, Reykjafoss, Fosslaug

11 – Hvitserkur, Illugastadir seal watching, Kirkjufellsfoss

12 – Arnarstapi Cliff Viewpoint, Vatnshellir Cave, Saxhóll Crater, Skarðsvík Beach, Lóndrangar, Ytri Tunga

13 – Deildartunguhver, Hraunfossar

14 – Reykjavík

15 – Indjánahöfði, Fagradalsfjall

Mapky

Odkaz na naši Google mapu se špendlíky míst.

Další skvělá mapka ze které jsme se inspirovali.

Finance

Island je drahý a nejvíce stojí půjčení auta.

Při plánování znělo naše heslo „Na Island už se jen tak nedostaneme, tak ať to stojí za to.“ Na druhou stranu jsme nechtěli zbytečně rozhazovat a hýčkat se v hotelech, restauracích a platit 200 € za Modrou lagunu.

Dopadlo to následovně:

PoložkaČástka v Kč na 2 osoby
Letenky Vídeň-Island-Vídeň (vč. 26kg kufru)9 000
Doprava Praha-Vídeň-Praha2 400
Auto na 16 dnů (včetně pojištění)23 490
Kempy8 000
Pohonné hmoty (3 000 km) s 4×412 000
Potraviny Island9 400
Vstupy Island2 700
Ostatní1 500
Jídlo z domova (sušené jídlo, protein tyčinky)3 000
Celkem (2 osoby na 15 nocí)71 490
Celkem na 1 osobu35 745
Tabulka financí Island 15 nocí

Z cest

Odbočujeme směrem k vytipovanému vodopádu a míjíme ceduli „V zimě neprůjezdné“. Na první pohled vypadá cesta v pořádku. Po krátké rozvaze pokračujeme dále „když už to dál nepůjde, tak se otočíme“. Po chvilce se dostáváme k náročnějšímu úseku. Jedna polovina říká „nastal čas se otočit, zapadnutí na neprůjezdné silnici se bude špatně vysvětlovat“ a druhá polovina křičí „Jupííí, konečně nějaká zábavná cesta. Huráá vpřed!“.

Během našeho váhání nás dojíždí auto, sebevědomě nás objíždí a pokračuje dál. Prohlašuji „vždyť má podvozek podobně vysoko jako my! Jedeme.“ a při zvuku praskajícího ledu míříme skrz zledovatělé koleje. Koleje jsou vyjeté od širších aut než je to naše, takže místy vesele poskakujeme ze strany na stranu za občasného skřípání, kdy škrtáme podvozkem o led pod námi.

Projíždíme dál přes kopce pokryté hladkým ledem a nahlas děkujeme za malé kovové hřeby v našich pneumatikách. Uff, dojeli jsme. Míříme rychle směrem k vodopádům než zapadne slunce, ať nejedeme zpátky za tmy.

Vodopády omrknuté a míříme zpátky, když k nám najednou běží mladík z nedaleko zaparkovaného auta s vytřeštěným výrazem. Otevíráme okénko a slyšíme „Hi, I am George, may I drive behind you? I drived here, but I regret it now„. George měl bohužel auto s ještě nižším podvozkem, vodopád si nešel užít ani na chvilku a vzhlížel k nám jako svou spásu. My, ač podobně vystrašení bez váhání sebevědomě prohlašujeme „Sure, no problem, let’s ride together“ a vyrážíme na cestu zpátky. Pozvolným „kluzem“ a slalomem mezi kusy ledu se oba dostáváme v pořádku zpátky k silnici se skóre 1:0 pro George, kterému se povedlo během cesty uváznout v hlubších kolejích. Naštěstí nic, co by trochu spolupráce nespravilo. S blaženým pocitem jedeme najít místo na spaní a začínáme se těšit na report od autopůjčovny, zejména na část o stavu podvozku.

Slovo a fotky závěrem

Island v zimě je nádherný, surový, plný přírodních pokladů a turistů. Jsou zde vodopády, ledovce, termální prameny a sopky na které jen tak někde nenarazíte. Být na Islandu je příležitostí jak nahlédnout pod pokličku mocné matky přírody ve své plné kráse. Na oplátku budou prověřeny vaše řidičské dovednosti v nepříznivém počasí a schopnost adaptovat se na tamní počasí.

My se s Islandem loučíme s blaženým pocitem a doufáme v brzké opětovné shledání. Příště třeba v létě, s vnitrozemí a papuchalky? 🦜

Už máš koupenou letenku?

P.S. Pro otestování vztahů doporučuji koupit slanou lékořici. Vaši blízcí na tenhle dárek jen tak nezapomenou 💯

Více fotek a videí najdeš na IG @miras.v a @ho.rtenzia.



Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *